Shakespeare a cappella

Home / Płyty / Shakespeare a cappella
Shakespeare a cappella

To co jest, już było, a to, co ma być kiedyś, już jest.

Powrót sentymentalny do sonetów Szekspira.

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Wiliama Szekspira zainspirowały młodych, polskich artystów. Zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek…

O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy najlepiej fakt, że powraca ona w zmienionej formie, po dwudziestu latach od powstania. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira – wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy – w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną prezentowaną przez zespół Cracow Singers.

Ze wzajemnej inspiracji wykonawców powstał unikatowy zapis muzyki prezentowany na dwupłytowym albumie.

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, zarejestrowane zostały w dwóch wersjach językowych: oryginalnej – wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego.

Autorem aranżacji jest Karol Kusz – szef artystyczny zespołu Cracow Singers.

Okładkę albumu zaprojektował Profesor Rosław Szaybo – światowej sławy polski grafik, plakacista, którego okładki płytowe przeszły do legendy. Autor projektów graficznych dla m.in. takich wykonawców jak Elton John, Roy Orbison, Judas Priest (okładka British Steel i logo zespołu), Carlos Santana, Janis Joplin czy John Williams.

Nagrań dokonano w Alvernia Studios w dniach 17-19 grudnia 2014. Nagranie zrealizował Antoni Sojka.

Płyta dostępna w największych sklepach muzycznych.